27 kwietnia 2016

TAJEMNICE DRUKOWANYCH WYKROJÓW...
Tytuł brzmi co najmniej intrygująco...no bo jakie tajemnice może mieć wykrój? A no może...Post ten postanowiłam napisać po serii pytań jak ugryźć wykroje wydrukowane z pliku PDF najczęściej, takie do samodzielnego  złożenia...
Sprawiają one dużo problemów najczęściej osobom, które zaczynają swoją szyciową drogę i stykają się z taką formą wykroju po raz pierwszy w życiu, choć po kilku razach na pewno połapią się z wszystkim, to może mój tekst okaże się dla kogoś pomocny.Po pierwsze, wykroje, które mamy zapisane w pliku PDF do samodzielnego druku i złożenia, zawsze powinniśmy drukować z ustawioną opcją ROZMIAR RZECZYWISTY, czasem informacje na temat ustawień drukarki możemy znaleźć gdzieś w opisie dołączonym do wykroju, czasem nikt takiej informacji nie podaje. Praktycznie każdy wykrój z jakim miałam do czynienia wychodził idealnie z wyżej wymienionymi ustawieniami . Po wydrukowaniu szablonu mierzymy  kwadrat kontrolny, aby skontrolować, czy faktycznie wykrój wydrukował się w prawidłowej skali. I tutaj rada: nie drukujemy wszystkich stron od razu, odnajdujemy i drukujemy najpierw tylko stronę na której znajduje się kwadrat kontrolny...

Kwadrat kontrolny co to takiego?
Pierwsza i chyba zasadnicza sprawa - większość darmowych (i nie tylko) wykrojów drukujemy w formacie A4 (czasem spotykam się z płatnymi wykrojami, gdzie można wybrać opcję formatu do druku np. A4 i A3, ale to raczej rzadko spotykane).
Po wydrukowaniu zwykle okazuje się, że jest to kilka stron, a w przypadku "dorosłych wykrojów" nawet kilkanaście...i... jak to teraz poskładać w sensowną całość ?
Chwileczkę ! Macie już wykrój, więc teraz trzeba sprawdzić czy wydrukował się on w odpowiedniej skali i rozmiarze i po uszyciu nie okaże się że nie pasuje, bo jest za mały/za duży...mając kawałki wykroju na kilku kartkach raczej ciężko stwierdzić takie rzeczy...
Ludzie tworzący wykroje zabezpieczyli je przed takimi pomyłkami dodając na wykroju,, na jednej, czasem dwóch, albo nawet na wszystkich stronach coś co możemy zmierzyć zwykła linijką, szybko i bezproblemowo stwierdzając czy rozmiar owego zabezpieczenia podanego na stronie odpowiada rzeczywistemu, zmierzonemu linijką rozmiarowi...Ok, teraz po ludzku...najczęściej spotkałam się w drukowanych wykrojach z tak zwanym KWADRATEM KONTROLNYM o boku konkretnej, zawsze podanej nad nim długości. Może to być kwadrat o bokach 3,5..10 cm i wygląda on tak :
W tym akurat wykroju jest on na wszystkich wydrukowanych stronach:

Zamiast kwadratu używa się także podziałki umieszczonej zwykle u góry którejś ze stron(niestety lepszego zdjęcia nie posiadam, ale widać w lewym górnym rogu podziałkę odmierzoną na 5 cm co 1 cm):


Jak wyciąć strony?
Najczęściej po wydrukowaniu musimy obciąć część kartki, zwykle jest to ramka wokół wykroju żeby móc posklejać ze sobą właściwe elementy wykroju. linie po których tniemy zwykle zaznaczone są w taki sposób(linie przerywane lub linia i symbol nożyczek):
lub tak:
To ten krzyżyk w dolnym prawym rogu, przedłużamy go sobie rysując wokół strony ramkę jak na zdjęciu powyżej gdzie była ona już gotowa:

Jak posklejać wykrój?
Mając odpowiednio obcięte już strony musimy się w tej chwili pobawić trochę w układanie puzzli. Spotkałam się dotychczas z dwoma typami wykrojów , jedne mają jakieś oznaczenia (znaczniki) stron, żeby łatwiej było je dopasować, inne niestety nie mają tego udogodnienia i tu czeka nas prawdziwe układanie puzzli.
Oznaczone wykroje najczęściej posiadają takie znaczniki:
- strony są po prostu ponumerowane i posiadają schemat ułożenia całości wykroju (lub nie mają takiego schematu, ale same numery):
Tutaj widzimy na takim schemacie jak po kolei mają być ułożone i sklejone strony.
 Ja  składając sobie wykrój sklejam go od razu strona do strony taśmą samoprzylepną, żeby nic się nie poprzesuwało:
- drugi typ, takie prawdziwe puzzle to nie ponumerowane ani nie oznaczone w żaden sposób strony, ale często mające schemat złożenia (ale są też wyjątki, same strony, żadnego schematu i oznaczeń i to jest dopiero zabawa...):
   Tutaj nie mamy numerów stron ani innych oznaczeń, mamy za to schemat według którego w miarę szybko dopasujemy sobie poszczególne elementy
Są też oczywiście proste wykroje dla maluchów, gdzie jeden element mam na jednej stronie A4 i nic nie wymaga w nich składania i dopasowania:


Jak wybrać odpowiedni rozmiar?
Kiedy wykrój jest już posklejany i jest on STOPNIOWANY (czyli jest w kilku rozmiarach na jednym wykroju) musimy wybrać i wyciąć sobie interesujący nas rozmiar. Są one oznaczane na wykrojach stopniowanych najczęściej na trzy sposoby:
- albo do każdego rozmiaru przyporządkowana jest linia innego koloru i "legenda" czyli po prostu opis, która linia to jaki rozmiar.
 Tu akurat legenda jest po niemiecku:

a czasem wygląda tak:
-albo na każdej linii przyporządkowanej do danego rozmiaru jest on napisany w kilku miejscach:- albo każdy rozmiar oznaczony jest innego rodzaju linią i posiada legendę:

To chyba tyle w kwestii tajemnic wykrojów drukowanych i tego jak je składać... Jeśli dobrnęliście do tego momentu, znaczy to tyle, że Wasz wykrój jest już złożony, sklejony i wycięty w odpowiednim rozmiarze i możecie kroić materiał...A o tym jak odczytać różne oznaczenia na poszczególnych częściach wykroju napiszę w osobnym, krótkim poście...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz