30 listopada 2016

ŚPIWOREK DO WÓZKA W INNEJ WERSJI
Ponieważ moje dziecko wyrosło nawet nie wiem kiedy z pierwszego osławionego już śpiworka, tego
TUTAJ
szybko musiałam uszyć nowy bo uwielbiamy śpiworki w zimie i nie wyobrażamy sobie bez nich życia.
Tym razem padło na coś całkiem innego, wzorowałam się na śpiworach mumiach/kokonach...Wbrew temu jak wyglądają całkiem łatwo je uszyć. W opisie pokazany jest drugi śpiworek jaki uszyłam w tym kształcie (na zdjęciu wyżej zaś pierwszy)
Potrzeba nam:
Trochę tego będzie, trzeba się przygotować na wydatek około 100 zł +/-
* ortalion/poliester wodoodporny/coś innego
* polar/minky/inne ocieplenie
* owata, najlepiej 300g
* 2x zamek kostkowy rozdzielczy - na pewno długi, mój miał 100 cm
* cienki sznurek około 3 metry
* 4 x stopery

***********************************************************************************
Jeśli chcemy  z gładkiego ortalionu  uzyskać mój efekt pikujemy ortalion z owatą , ja zrobiłam 3(przód) i 4(tył) szerokie przepikowane pasy
Więcej na temat pikowania pisałam już TUTAJ
Jeśli wolimy prosty nie pikujemy i tylko zszyjemy warstwy ze sobą
***********************************************************************************

Wykroju na śpiworek nie ma bo na prostokąt przecież nie będziemy drukować szablonu. Rysujemy więc bezpośrednio na materiale prostokąt, wymiary zależą od tego jak duży śpiwór chcemy. Podam najczęściej szyte przez Was wymiary śpiworków:
- do gondoli 40/70
- do spacerówki 50/90 , 55/100, 55/110
Mój z racji zakupienia 1 mb materiału ma wymiary 53/105 już bez zapasów na szwy
Zaokrąglamy górę i dół( ja użyłam do tego domowej roboty cyrkla ze sznurka i kredy) - to tylni panel, przedni ścinamy jak pokazałam na rysunku poniżej


Wycinamy elementy 2x z warstwa wierzchnia i 2 x warstwa spodnia
oraz dwa pasy , jeden na szerokość śpiworka plus 2 cm drugi na długość części zaznaczonej na rysunku plus 2 cm . Każdy z pasów powinien mieć szerokość minimum 5-6 cm

.

Pierwszą rzeczą jaką musimy teraz zrobić jest przyszycie zamków do wierzchniego panelu śpiworka
Nie będę dublować wpisów więc tutaj o zamkach napiszę tylko pobieżnie, a pow więcej szczegółowych zdjęć i informacji na temat tego jak ułożyć zamek , do czego , jak spiąć zapraszam TUTAJ (PIERWSZY TUTORIAL)
Generalnie najważniejsze zasady to: zostawienie przerwy na dole między zamkami, wszycie do przedniego panelu przed zszyciem całości, jeśli zamek jet za długi wywinięcie zamka w bok, nacięcie taśmy zamka na łukach(dla lepszego i wygodniejszego ułożenia)

 A tutaj ułożenie zamków na materiale i wywinięcie za długich końców
Zamki jak pewnie Wam wiadomo najlepiej wszywać stopką do zamków
Kiedy już części zamków są wszyte i do przedniego i do tylnego panelu zapinam sobie całość żeby sprawdzić czy wszystko pasuje, jest wszyte równo itp...
Jeśli wszystko nam gra z zamkami przechodzimy dalej (jeśli nie prujemy i poprawiamy). Kolejna rzecz to tunel, który będzie wszyty u góry przedniego panelu i ściągany na sznurek ze stoperami żeby od  góry dziecko było szczelnie zamknięte. Wycięliśmy wcześniej dwa pasy o podanych wyżej wymiarach, teraz bierzemy ten krótszy, podwijamy końcówki (te krótkie) na 1 cm (dlatego dodaliśmy do długości 2 cm) i przeszywamy

Układamy złożony i zaprasowany na pół pas na wierzchniej warstwie przedniego panelu u góry w taki sposób, spinamy i przyszywamy
Teraz to samo robimy z drugim tunelem , który będzie nam ściągał górę tylnego panela
***********************************************************************************
Jeśli chcemy aby nasz śpiworek miał u góry takie futerko jak przy kapturach zanim przyszyjemy tunel u góry na łuku, składamy na pół kawałek futra (długość taka sama jak tunelu a szerokość minimum 10 cm) i NAJPIERW doszywamy taki kawałek futerka naokoło panelu (u mnie szło dość ciężko - dużo warstw, więc poprawiłam jeszcze szycie ręcznie, żeby pasek futerka był dobrze zamocowany i dopiero na doszyte futerko układamy tunel i przyszywamy (na samym końcu juz po zszyciu i wywróceniu panelu na prawą stronę tunel będzie od środka "kaptura")
***********************************************************************************
Kolejną rzeczą którą zrobiłam to naprasowanie pasków flizeliny na przedni panel od lewej strony w miejscach gdzie przewidziałam nabicie po jednej napie
Tutaj również przygotowałam część,która zasłoniła mi otwór między zamkami na dole, kształt dowolny, byle dobrze zakrył całość
A tutaj ta sama część w innym śpiworku

Teraz pozostaje nam tylko połączenie części każdego z paneli w całość.
Układamy części każdego z dwóch paneli na tzw. kanapkę
 OWATA-POLAR/MINKY- ORTALION/POLIESTER/BAWEŁNA (w tylnym panelu na dole umieszczamy naszą część do zasłonięcia otworu - zaznaczyłam na ostatnim zdjęciu na czerwono miejsce ułożenia go)
 spinamy i zszywamy zostawiając w każdym panelu otwór na wywrócenie całości na prawa stronę (ja zostawiłam otwory w przednim panelu u góry tam gdzie tunel a w tylnym u góry również tam gdzie tunel/lub tunel z futerkiem)
Dokładniejsza instrukcja łączenia części znajduje się już w moim pierwszym tutorialu na prosty śpiworek TUTAJ
*********************************************************************************
Jeśli nasz ortalion był wcześniej pikowany z owata układamy tylko dwie warstwy polar/minky i na to ortalion przepikowany (czyli już ocieplony)
**********************************************************************************

Wywracamy panele przez zostawione otwory które zaszywamy ściegiem krytym .
Ostatnimi rzeczami do zrobienia są:
*otwory na pasy w tylnym panelu (robimy indywidualnie pod wymiar - opisywane dokładniej w pierwszym tutorialu)
*wciągnięcie sznurków w tunele i założenie stoperów
*nabicie u góry przedniego panelu po jednej napce w rogach , żeby można było wywinąć przód i zapiąć)
Pokażę na przykładzie zdjęcia gdzie ja nabiłam poszczególne części napek

TO WSZYSTKO...OTO MOJA WARIACJA NA TEMAT PROSTEGO ŚPIWORKA W DWÓCH WERSJACH :)

12 komentarzy:

 1. Ten niebieski z futrem jest mega pro! Myślałam, że to jakaś sklepówka. Mam pytanie uściślające odnośnie wersji z przepikowaniem - pikujemy spód i wierzch na etapie przed wszyciem zamka? I zamek przyszywamy do podwójnej warstwy (czyli do ortalionu połączonego z owatą)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki...nie chwaląc się naprawdę wygląda jak sklepowy ;)Pikujemy na początku procesu czyli przed wszyciem zamka...mozna pikować np metr bieżący materiału (ale ciężko będzie ) albo jak ja najpierw wyciąć przedni panel i tylni panel z ortalionu narysowac linie w równych odległościach , spiąć z owatą i pikowac, potem wszywamy dopiero zamek i wykonujemy resztę czynności :)

   Usuń
  2. Uszyłam!:D Najbardziej umordowałam się z dziurkami do pasów. Jak już sobie pomierzyłam i siadłam do obrębiania, to tknęło mnie, by sprawdzić, jak te pasy się montuje... Okazało się, że są na stałe przyszyte i nie wyjmuje się ich tak jak np. w wózku (szyłam do fotelika) :O Szok i niedowierzanie, rozpacz i sromota. Na szczęście wkroczył małżonek, rozebrał korpus fotelika i jakoś wymontował te pasy... Będzie można ten śpiworek zainstalować, ale ściąganie go do prania wymaga każdorazowego demontażu:/ Tak czy owak, jest coś na kształt happy ending. Dziękuję za przefajny tutorial!:)

   Usuń
  3. Super :D najważniejsze że się udało :D

   Usuń
 2. A mnie zastanawia jak potem zapiąć dziecko pasami w spacerówce jak siedzi w takim śpiworku. Robiłaś może wersję z dziurkami na pasy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ten śpiworek ma otwory na pasy, pisałam o nich na końcu posta 😊

   Usuń
 3. Jakiego zamka użyłaś 3/5/8? Sama właśnie zabieram się za kompletowanie potrzebnych materiałów i nie mam pojęcia jaki kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, sama dokładnie nie pamiętam. Mogę napisać tyle że to kostkowy, rozdzielczy zamek :)

   Usuń
 4. Ortalion jakiej gramatury powinien byc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie bardzo gruby typu 300 g , ten jest około 150/160 g :)

   Usuń
 5. Ja mam tylko pytanie, chodzi o przyszycie tego tunelu w wersji z futerkiem. Nie ogarniam tego jak mam przyłożyć ten tunel, kiedy będzie przyszyte futerko:( nie wiem jak ma to wytłumaczyć. Bardzo proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne spiworki, gdzie pani kupił taki piękny kolor turkusowego ortalionu i co jest wewnątrz,biały polar czy coś innego?

  OdpowiedzUsuń